Güneş define işareti eğer özenle yapılmış ise kral veya kraliçe gibi üst düzey kişilerin mezarlarını sembolize eder. Sıradan yapılmış güneş işaretleri altın gömüleri simgeleyebilir. Tam güneş, yarım güneş, hayvan figürü veya ortasında insan yüzü figürü gibi çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Özellikle yarım güneş define işareti göz işaretiyle karıştırılmamalıdır. Yarım güneş işaretinde, güneşin doğuşu vurgulanmak istenmiştir. Bu yüzden doğu yönünde araştırmalar yapılmalıdır.

gunes-define-isareti-anlami

Güneş Define İşareti

Güneş define işaretinin olduğu bir yerde gölge alanlar aranabilir. Doğal gölge veya karanlık olan bir alana (delikten giren ışık gibi) güneş ışığı vuruyorsa, ışığın düştüğü yer incelenmelidir. İçerisinde insan yüzü olan güneş işaretleri oldukça değerlidir ve zor bulunur. Bu işaretler özenle yapılmıştır.

Farklı yorumlar :


Güneş define işaretinde ışınlar seyrek ise doğal karanlık alanlara bakılmalıdır. Mağara vb gibi.


Güneş define işareti Lidya dönemine ait yer altı kaya mezarlarını simgeler. Güneş define işareti mezarın tam üstündedir ve merkezinde küçük bir oyuk vardır. Bu mezarlar kral veya kraliçe gibi önemli kişilere aittir.


Yarım güneş işareti kraliçe tacını ifade eder. Civarda kraliçe mezarı olabilir. Giriş aranmalıdır. Bu giriş genellikle 30-40cm çapında yuvarlak bir taşla kapatılmıştır.

define-isaretleri-gunes

Güneş Define İşareti

gunes-isareti-define

Güneş Define İşareti